26/01/2021

2020 rok odszedł bezpowrotnie. Co w nas zmienił? Czy przyczynił się do rozwoju, a może jednak okazał się usprawiedliwieniem dla regresu? Jak w tym trudnym czasie funkcjonowała Galeria YES?

23/11/2020

Można się zastanawiać, jakie znaczenie mają „błyskotki” dla rozumienia społecznych nastrojów i przemian. Biżuteria, to najczęściej atrybut kobiet, ozdoba, która służy podkreślaniu urody, bogactwa, stanu cywilnego lub przynależności religijnej. Może też wyrażać coś więcej. Przykładem zmieniającej się tendencji w myśleniu o podmiotowości kobiet jest poniekąd też biżuteria.

15/11/2020

Beata Szczepaniak po raz pierwszy właśnie w Galerii YES zaprezentowała zarówno obiekty rzeźbiarskie, jak i biżuteryjne. Jaki efekt udało się osiągnąć? Jakie emocje towarzyszyły obcowaniu z biomorficznymi pracami i w jakim stopniu sytuacja pandemiczna ograniczyła dostępność do sztuki?

23/09/2020

Wystawa „Niekontrolowane. Rzeźba blisko ciała” prezentuje twórczość Beaty Szczepaniak – rzeźbiarki, projektantki biżuterii.

01/06/2020

Biżuteria | Konteksty – tak zatytułowana została wystawa i konkurs dla studentek I roku studiów magisterskich Kierunku Wzornictwo z Katedry Designu Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. To pierwsza tego rodzaju kooperacja Galerii YES z poznańską uczelnią artystyczną na projekt biżuterii.

07/04/2020

Kulinaria inspirują artystów zajmujących się biżuterią artystyczną. Wielu ma w swoim dorobku także realizacje zastawy stołowej lub projekty z motywami odnoszącymi się do tematyki kulinarnej.

15/10/2019

Kolekcja składa się przede wszystkim z brosz oraz naszyjników. Każdy z nich stanowi indywidualny obraz polskiego wybrzeża, którego fragmenty potrafią zaskoczyć odmiennym kolorem naniesionego przez Bałtyk piasku, bądź odkrytymi przez działanie wiatru i fal nagimi zboczami wydm. Spacerując po plaży bardzo często zdarza nam się wypatrywać choćby najmniejszych bryłek bursztynu oraz kolorowych szkiełek. Każdy obiekt posiada swoją własną „soczewkę” stworzoną z tych drobnych skarbów, co mam nadzieję przywoła na myśl właśnie takie wspomnienia.

01/10/2019

Jak przedstawić srebro w biżuterii? Takie zadanie postawili twórcom współczesnej biżuterii jurorzy tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Temat nawiązuje do jubileuszu 40-lecia Festiwalu Srebro w Legnicy. Festiwal organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy, skupia co roku wokół wystaw i konferencji naukowych, artystów współczesnej sztuki złotniczej z całego świata. Wybór tematu, niezależnie od jubileuszowego pretekstu, jest powrotem do zagadnień formalnych i rzemieślniczych.

24/06/2019

Kiedy krakowski artysta przyjeżdża do Poznania, aby zaprezentować swoją kolekcję unikatowych obiektów, to mimo wszystko nasuwa się na myśl obawa, że być może będzie jednak skromnie. Mieszkańcy obu miast noszą bowiem łatkę oszczędnych i raczej mało wylewnych. Tymczasem wystawa Grzegorza Błażko, poprzedzona wernisażem, który odbył się 6 czerwca 2019, obfitowała nie tylko bogactwem form i kolorów, ale i interakcją z artystą, który należy raczej do grona introwertyków.

28/05/2019

W 2007 roku dwie artystki połączyła myśl, by rozwijać swój artystyczny potencjał i tworzyć wspólnie. Od tego czasu Adriana Lisowska i Aneta Lis-Marcinkiewicz jako LIS² powołują do życia bardzo ciekawe projekty.

24/04/2019

Moim zdaniem wystawa, której pomysłodawcami są Marek Nowaczyk, Andrzej Pacak, Mariusz Pajączkowski i Andrzej Sadowski, to uczta dla publicysty. Zbiór wielorakich wątków dotyczących aktualnych problemów lokalnych i globalnych, przedstawionych za pomocą indywidualnego języka artystycznego, to wyraźny znak potrzeby wypowiedzi artystów tworzących biżuterię artystyczną na nurtujące nas problemy.

18/03/2019

„Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii” to publikacja, która stanowi swoistą próbę zatrzymania czasu upływającego w pracowniach złotniczych polskich projektantów.

Archiwum wydarzeń