“Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii” cz. II

164 strony fascynujących historii życia i twórczości artystów złotników, 10 odrębnych sylwetek twórców indywidualnych oraz tandemów artystycznych, a ponadto barwne kolaże i fotografie prac, o których wspominają bohaterowie wywiadów. Co jeszcze znaleźć można na kartach drugiej części książki „Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii”?

Po trzech latach od ukazania się pierwszej części rozmów o polskiej biżuterii, przyszedł czas na tom drugi, w którym artyści otwierają drzwi nie tylko do swoich pracowni, ale również serc. Wywiady pełne są bowiem refleksji na temat życia prywatnego, źródeł inspiracji bijących w codzienności i historii ludzi, którzy wywarli szczególny wpływ na sylwetki twórców.

Kto?

Książkę tworzy łącznie 10 wywiadów, którym poddani zostali zarówno artyści indywidualni, jak i twórcze tandemy. Są to: Grzegorz Błażko, Bogumił Bytomski, Elżbieta Held i Marek Nowaczyk, Joanna i Tadeusz Jaworscy, Małgorzata Kalińska, Jarosław Kolec, Tomasz Stajszczak, Andrzej Szadkowski, Alicja i Jakub Wyganowscy oraz Tomasz Zaremski. Ich autorką jest Agnieszka Jankowiak, która od kilku lat sama tworzy biżuterię na poznańskich Jeżycach.

Dopełnieniem uwiecznionych na piśmie historii są fotografie obiektów złotniczych wykonanych przez Alicję Iwańską oraz kolaże stworzone przez Martę Krzyszowską. Autorka uwzględniła w nich najbardziej charakterystyczne motywy dla poszczególnych twórców biżuterii.

Pomysłodawczynią projektu jest zaś Maria Magdalena Kwiatkiewicz, założycielka Galerii YES, mecenaska sztuki i kolekcjonerka, w zbiorach której znajduje się około 1 800 prac z zakresu współczesnej polskiej sztuki złotniczej.

Co?

Druga część publikacji „Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii” to kontynuacja snutych przez złotników opowieści o ich pracy twórczej, trudnych początkach oraz etapach rozwoju. Z lektury ponadto dowiedzieć się można o wielu istotnych szczegółów dotyczących środowiska złotniczego, lepszych i gorszych momentów tej społeczności oraz wydarzeniach, które bezapelacyjnie odgrywały istotną rolę dla rozwoju.

Wspomnienia są subiektywne, bo przefiltrowane przez pamięć artystów i przez nich zinterpretowane. To czyni książkę jeszcze bardziej wyjątkową, bo autentyczną. Jej walorem jest także aspekt dokumentacyjny. Na jej kartach odnotowano i zweryfikowano pod względem faktograficznym istotne wystawy, konkursy złotnicze oraz prace, które pełniły funkcję manifestów, wyznaczały cezury czasowe w twórczości artystów, osadzały w szerszym kontekście.

Dlaczego?

Od 24 lat Galeria YES promuje polską sztukę złotniczą, uruchamiając w tym celu różnorodne narzędzia. Jednym z nich jest działalność wydawnicza, dzięki której nie tylko utrwalono pamięć o twórcach, ale również usystematyzowano wybrane fakty z ich życiorysów. Opracowana została już kolejna lista, a na niej nazwiska tych twórców biżuterii, którzy zmierzą się z pytaniami Agnieszki Jankowiak w części trzeciej. Nie ma cienia wątpliwości, że ten trwały zapis złotniczej schedy ma głęboki sens, a pozytywny odbiór zarówno pierwszej, jak i drugiej części książki potwierdza tylko ten fakt.

Książka do nabycia w Galerii YES (Poznań, ul. Paderewskiego 7) lub online: https://yes.pl/artysci-zlotnicy-rozmowy-o-polskiej-bizuterii-czesc-ii

Tekst: Ilona Rosiak-Łukaszewicz, Kolaże: Marta Krzyszowska

0 komentarzy

Pozostało znaków 2000