Archiwum 2023
RELACJE
Artyści Andrzej i Katarzyna Boss o podobnej wrażliwości i zbliżonym sposobie patrzenia na świat, działają w różnych dziedzinach artystycznych, a mimo to jednym głosem odnoszą się do otaczającej rzeczywistości. Wystawa jest więc okazją do zobaczenia, jak zbliżone doświadczenia przetwarzane są w osobliwy dla duetu Boss&Boss sposób przy użyciu różnych mediów (grafik i biżuterii) i zastosowaniu odrębnych środków wyrazu artystycznego.
Od pomysłu do przemysłu. Wystawa biżuterii PRL ze zbiorów M. M. Kwiatkiewicz
Polski design czy wzornictwo, dziedzictwo narodowe, a może pokłosie socjalistycznej unifikacji? Jak obiektywnie ocenić biżuterię projektowaną i wytwarzaną w latach 1945-1989, aby nie pozbawić jej wyjątkowości, a jednocześnie dokonać syntezy i wysnuć wnioski cenne dla współczesnej polskiej sztuki złotniczej?
DOTYK/TOUCH
Pokonkursowa wystawa DOTYK/TOUCH to 30. edycja Międzynarodowego Konkursu Złotniczego, który miał swój początek w 1979 roku. Tym razem temat dotyczył zmysłu nierozłącznie związanego z biżuterią, niosącego szczególny ładunek intymności i bezpieczeństwa, ale też – w czasie globalnej pandemii i eskalacji konfliktów zbrojnych – lęku i zagrożenia.
Materia
Przed nami wystawa „Materia” przygotowana przez Michalinę Owczarek-Siwak znaną już w środowisku złotniczym ze swym odważnych i pełnych treści realizacji. Tym razem artystka, ale i świadoma swojego „tu i teraz” kobieta opowiada nam historię o języku rzeczy.
Forum Sztuki Złotniczej
Jaki cel chcemy osiągnąć? Przede wszystkim uczynić kolejny, odważny krok w stronę promocji polskiej sztuki złotniczej oraz integracji środowiska: twórców, krytyków oraz pasjonatów. Ciężar gatunkowy spotkania nie ma charakteru naukowego. Stanowi wypracowany kompromis między profesjonalnym a towarzyskim forum dyskusji, które dotąd prowadzone były wyłącznie w kuluarach. Czy cel uda się zrealizować? Nieskromnie wierzymy, że tak!
Obiekty Swobodnie Kształtowane
W najnowszej kolekcji Obiektów Swobodnie Kształtowanych manifestacja błędu i przypadku wraz z gestem malarskim jest uchwycona w przestrzeni i czasie. Powstaje biżuteria, która jest bardziej „stworzona” niż zaprojektowana, w której materia współtworzy formę.
AUTOREFLEKSJE
Zapraszamy serdecznie na wystawę prac 13 artystów, którzy stali się bohaterami drugiej części książki „Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii”. Publikacja jest kontynuacją projektu, który zadebiutował w 2019 r. z inicjatywy Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, założycielki Galerii YES. Rozmowy z artystami prowadziła Agnieszka Jankowiak, a swoje pracownie otworzyli przed nią: Grzegorz Błażko, Bogumił Bytomski, Elżbieta Held i Marek Nowaczyk, Joanna i Tadeusz Jaworscy, Małgorzata Kalińska, Jarosław Kolec, Tomasz Stajszczak, Andrzej Szadkowski, Alicja i Jakub Wyganowscy, Tomasz Zaremski.
ETNICZNA BIŻUTERIA ŚWIATA
Bezpośrednim kontekstem biżuterii jest ciało. I nawet jeśli mowa o magicznej, talizmanowej czy religijnej biżuterii etnicznej, to przez kogo i w jakim celu jest noszona, odgrywa ogromną rolę. W jedynej takiej wystawie, która przenosi nas w najdalsze zakątki świata, przedstawimy niezwykle barwny i egzotyczny obraz biżuterii etnicznej pochodzącej ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz.
STILL HUMAN/WCIĄŻ CZŁOWIEK
Jedyna taka okazja, aby stanąć oko w oko ze sztuką złotniczą międzynarodowego formatu. Wystawa pokonkursowa STILL HUMAN to artystyczna konfrontacja ze współczesną definicją człowieczeństwa w wydaniu wybitnych artystów złotników.
AgatART. Siła kamienia
Organizacja przez Galerię YES jubileuszowych konkursów złotniczych to już tradycja. AgatART jest czwartym tego typu projektem, który wpisuje się w obchody 40-lecia firmy YES Biżuteria, mecenasa galerii. Skąd ta idea i jaki jest jej cel?
dyploMY 2020/2021
Po rocznej przerwie do Galerii YES wraca wystawa DYPLOMY realizowana we współpracy ze studentami oraz ich opiekunami merytorycznymi z Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
Sytuacja pandemiczna spowodowała, że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy do ograniczenia liczby wydarzeń. Właśnie dlatego w tym roku zaprezentujemy wybrane prace dyplomowe – zarówno licencjackie, jak i magisterskie – z trzech lat.
GŁOS KOBIET
„Głos Kobiet” jest jedynym takim projektem, który z premedytacją i pełną odpowiedzialnością zakłada zaprezentowanie wyłącznie kobiecego punktu widzenia na świat, ludzi, sztukę, emocje. Zaproszenie do projektu przyjęło ponad 60 artystek, które zaprezentują blisko 120 obiektów, głównie z zakresu sztuki złotniczej.