Czym jest dla Marcina Tymińskiego Biżuteria? Jakie emocje poprzez to medium przekazuje? Czy wspiera odbiorców w procesie odczytania znaczenia i jego interpretacji?

Źródłem wiarygodnych odpowiedzi na zadane pytania może, a nawet powinna stać się indywidualna wystawa twórcy, która już 28 czerwca rozpocznie się w poznańskiej Galerii YES Marii Magdaleny Kwiatkiewicz.

Ta wystawa jest najszczerszą, a zarazem bezpretensjonalną odpowiedzią na najczęściej zadawane mi pytanie o źródło inspiracji. Mógłbym snuć wydumane opowieści, ale prawda jest taka, że zazwyczaj ciężko ubrać w słowa uczucia, wrażenia, przeżycia. Czasem zwyczajnie nie chcę o tym mówić, bo to zbyt intymne, osobiste, po prostu moje” – tak w temat wystawy wprowadza nas sam autor, który biżuterię traktuje jako formę wyrazu, język, którym operuje od 33 lat i który zupełnie świadomie wybrał spośród wielu innych dziedzin sztuki.

Małe formy rzeźbiarskie, które nie zawsze zyskują atrybuty biżuterii, pełnią funkcję symbolicznego kodu, który umożliwia artyście prowadzenie narracji. Z drugiej strony odbiorca zyskuje szansę, aby coś przeżyć, skanalizować, przetransponować na swój własny sposób w zależności od kontekstu odbioru, towarzyszących emocji, bieżących refleksji.

Bo z biżuterią jest podobnie jak z piosenką. W dobre dni słyszysz melodię, w złe – rozumiesz słowa. Najpierw może po prostu zachwycać, potem mówić. A w przypadku materialnego obiektu dochodzi jeszcze subtelny aspekt mentalnego połączenia z kimś, kto wcześniej nosił biżuterię. Padają wówczas pytania: kim był, co myślał i czuł. W takich momentach mam wrażenie, że łączymy się z kimś tajemniczą, niewidzialną nicią. I niekiedy nawet obcujemy z sacrum” – mówi Marcin Tymiński, autor wystawy.

Historie, które wydarzyły się naprawdę – moje 33” to projekt, którego główną część stanowić będą obiekty, a dokładnie 33 prace realizowane przez artystę z intencją poruszenia odbiorcy. Ich dopełnieniem będą zaś szkice, obrazujące nie tylko proces twórczy, ale i ideę przewodnią wybranych konstrukcji.

Wystawa potrwa od 28 czerwca do 14 września 2024 r. Będzie można ją oglądać bezpłatnie w poznańskiej Galerii YES przy ul. Paderewskiego 7.

Wernisaż z udziałem artysty odbędzie się 28 czerwca o godz. 19:00. Zapraszamy!

Marcin Tymiński

Jest jednym z najciekawszych twórców biżuterii artystycznej średniego pokolenia. Projektuje od 1997 roku. Studiował na łódzkiej ASP im. Władysława Strzemińskiego u Profesora Andrzeja Szadkowskiego. Był współzałożycielem i członkiem „Grupy Sześć”. Od 2010 roku jest Prezesem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Dowiedz się więcej >