Frank Zappa powiedział, że „pisanie o muzyce jest jak tańczenie o architekturze”. Czyż nie podobnie jest z biżuterią? Czy jej werbalizowanie w postaci rozległych opisów i silących się na teksty krytyczne wywodów mają jakikolwiek sens, podczas gdy sednem sprawy są wartości wizualne i estetyka w połączeniu z warsztatem pracy artysty, żeby nie powiedzieć rzemiosłem?

W żadnym razie! Szczególnie jeśli do czynienia mamy ze sztuką złotniczą w wydaniu narracyjnym, a przy tym wielce osobistym i refleksyjnym. Dlatego o wystawie „CZY TY TO WIDZISZ? Biżuteria narracyjna Sławy Tchórzewskiej” rozpisywać się będziemy długo i kwieciście, bo autorka zwyczajnie nas do tego ośmiela, prezentując zupełnie inne niż dotychczas stanowisko.

Jak dotąd Sława Tchórzewska konsekwentnie realizowała się w swojej znamiennej stylistyce, tworząc biżuterię eksperymentalną o bardzo charakterystycznych cechach, takich jak kolory, alternatywne materiały i biomorficzne formy przywołujące na myśl świat podwodny czy wręcz rzeczywistość alternatywną. I tym razem sygnatura artystki została zachowana, choć ewidentnie nawiązuje momentami do figuratywnych ilustracji opowiadających o zastanej rzeczywistości i podejmujących subiektywną jej ocenę.

Z jednej strony Sława Tchórzewska zajmuje krytyczne stanowisko względem zawrotnego tempa życia i kierunku, w jakim świat zmierza, przyznając przy tym, że sama nie bardzo się w nim odnajduje. Z drugiej zaś odnosi się do wartości sentymentalnych, takich jak pamiątki rodzinne, które pozwalają zachować tożsamość i przypominają o tym, że mamy swój początek i koniec, a na cały przeżywany „środek” wpływają – często bez naszej zgody – ludzie, miejsca, czas.

Ostatecznie artystka zachęca odbiorcę, aby odniósł się osobiście i w pełni swobodnie do postawionej przez nią hipotezy, jakoby żyjąc w jednym i tym samym świecie, każdy budował swoje odrębne przestrzenie, zanurzając się w osobliwym poczuciu bezpieczeństwa i komfortu. Różnice między nimi bywają jednak tak wielkie, że próba ich panoramicznego ujęcia skutkuje obrazem surrealistycznym, niespójnym i wręcz wzajemnie wykluczającym się.

Jak więc Sława Tchórzewska używając biżuterii jako języka wyrazu artystycznego, odnosi się do religii, polityki, ekologii, relacji i tożsamości? Co i w jaki sposób chce przekazać? Czy przyświeca jej konkretny cel, a może czyni to wyłącznie z osobistych pobudek? Odpowiedzi poznać będzie można już 8 grudnia, kiedy to podczas wernisażu otwierającego wystawę „CZY TY TO WIDZISZ? Biżuteria narracyjna Sławy Tchórzewskiej” artystka… postawi kolejne pytania!

Wernisaż wystawy

8 grudnia 2023 r. godz. 19:00

Galeria YES,

ul. Paderewskiego 7, Poznań