KRZEMIEŃ PASIASTY KAMIEŃ OPTYMIZMU to wyjątkowy kamień wydobywany w jedynym miejscu na świecie – Ziemi Sandomierskiej. Już 4000 lat temu w czasach neolitu ceniony był za swoją wyjątkowość, używany był do wyrobu narzędzi i biżuterii o znaczeniu magicznym i obrzędowym. 40 lat temu CEZARY ŁUTOWICZ sprawił, że kamień ten zaczął być stosowany w jubilerstwie i doceniany przez współczesną sztukę złotniczą na całym świecie.

galeria-yes-wyklad-krzemien-pajaczkowski

MARIUSZ PAJĄCZKOWSKI – biżuterią zajmuje się od 1982 roku. Członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, w 2014 roku otrzymał honorowe wyróżnienie w plebiscycie „25 na 25. Biżuteria Czasu Wolność” za zasługi w dziedzinie popularyzacji Polskiej Sztuki Złotniczej. Jego prace  były prezentowane na ponad 180 wystawach w kraju i za granicą.  Obecnie w ramach autorskiej GALERII OTWARTEJ w Sandomierzu, prowadzi działania promujące sztukę złotniczą i wspaniały polski kamień – krzemień pasiasty.

galeria-yes-pasiasty-krzemien(1)

ANDRZEJ KRZYSZOWSKI – w 1981 roku ukończył Archeologię na UAM w Poznaniu. W latach 1980-1997 był zatrudniony w Pracowni Konserwacji Zabytków, a od września 1997 roku pracownik działu wczesnej epoki brązu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Zajmuje się krzemieniarstwem “poneolitycznym” wczesnej epoki brązu w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i na Pomorzu oraz problematyką sepulkralną, a także kwestią kontaktów państwa wczesnopiastowskiego z “zachodnim i północnym” kręgiem kulturowym w okresie wczesnego średniowiecza.

galeria-yes-pasiasty-krzemien galeria-yes-krzemien-wyklad galeeria-yes-wyklad-krzemien galeria-yes-krzemien-pasiasty
Mariusz Pajączkowski

Urodził się w 1960 roku w Warszawie, gdzie studiował na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki koledze z liceum Jackowi Baronowi od 1982 roku zaczął zajmować się złotnictwem.

Dowiedz się więcej >