Krzemień pasiasty

KRZEMIEŃ PASIASTY – KAMIEŃ OPTYMIZMU to wyjątkowy kamień wydobywany w jedynym miejscu na świecie – Ziemi Sandomierskiej. Już 4000 lat temu w czasach neolitu ceniony był za swoją wyjątkowość, używany był do wyrobu narzędzi i biżuterii o znaczeniu magicznym i obrzędowym. 40 lat temu CEZARY ŁUTOWICZ sprawił, że kamień ten zaczął być stosowany w jubilerstwie i doceniany przez współczesną sztukę złotniczą na całym świecie.

MARIUSZ PAJĄCZKOWSKI – biżuterią zajmuje się od 1982 roku. Członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, w 2014 roku otrzymał honorowe wyróżnienie w plebiscycie „25 na 25. Biżuteria Czasu Wolność” za zasługi w dziedzinie popularyzacji Polskiej Sztuki Złotniczej. Jego prace były prezentowane na ponad 180 wystawach w kraju i za granicą. Obecnie w ramach autorskiej GALERII OTWARTEJ w Sandomierzu, prowadzi działania promujące sztukę złotniczą i wspaniały polski kamień – krzemień pasiasty.

ANDRZEJ KRZYSZOWSKI – w 1981 roku ukończył Archeologię na UAM w Poznaniu. W latach 1980-1997 był zatrudniony w Pracowni Konserwacji Zabytków, a od września 1997 roku pracownik działu wczesnej epoki brązu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Zajmuje się krzemieniarstwem “poneolitycznym” wczesnej epoki brązu w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i na Pomorzu oraz problematyką sepulkralną, a także kwestią kontaktów państwa wczesnopiastowskiego z “zachodnim i północnym” kręgiem kulturowym w okresie wczesnego średniowiecza.



