Od stycznia do grudnia

Fot. Michał Różalski

2018 już za nami. Podsumowaniem minionych wydarzeń rozpoczynamy nowy rok. A był to ważny rok dla Galerii YES, bo obchodziliśmy jubileusz 20-lecia. Z tej okazji pokazaliśmy na wystawie obiekty z największej w Polsce prywatnej kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz – założycielki Galerii YES. Wystawa obejmowała ważne prace, które pokazywały przegląd najważniejszych twórców tej dziedziny sztuki od lat 50. do teraz, a także wspominała istotne wydarzenia, które na przestrzeni lat miały swoje miejsce właśnie w Galerii YES.

 

Fot. Sebastian Satyr

Miniony rok w dużej mierze poświęcony był artystom związanym z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. Zaprezentowane zostały trzy wystawy wykładowców tejże uczelni, którzy kształtują idee współczesnej biżuterii artystycznej w Polsce. Prace Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej pokazane na wystawie ŚWIATŁO-CIENIE przesunęły granicę daleko poza konwencjonalne postrzeganie biżuterii w kierunku inżynierii elektrycznej i symboliki światła.

 

Fot. Michał Różalski

Sergiusz Kuchczyński przedstawił prace odnoszące się do przeszłości. Poprzez wykorzystanie dawnych przedmiotów i wskrzeszenie ich we własnych projektach biżuterii, stworzył tajemniczy, osobliwy nastrój na wystawie SZEPTY.

 

Andrzej Boss zaś dzięki swojej biżuterii i fotografiom, skłonił nas do spojrzenia inaczej na drzewa oraz przypomniał o sile natury i żywiołów. Finisażem wystawy DWA ŻYWIOŁY i wykładem Andrzeja Bossa dla studentów wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zainaugurowaliśmy nowy program Galerii YES ukierunkowany na edukację.

 

Fot. Alicja Iwańska

Jak co roku w styczniu pokazaliśmy także prace obiecujących artystów młodego pokolenia – dyplomy studentów i absolwentów katedry biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. DyploMY 2017

Fot. Łukasz Walaszczyk

Gościliśmy także wspaniałą wystawę Sary Gackowskiej METAMORPHOSIS. Niezwykłe obiekty tej autorki, wykonane z hematytu i bio-żywicy, pokazywane były u nas i na prestiżowych wystawach na świecie.

 

Fot. Michał Różalski

O tym jak, na wiele zaskakujących sposobów, można przedstawić iluzję w biżuterii, mogliśmy się przekonać na  Wystawie Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej z Legnicy ILUZJA.  Coroczny przegląd prac artystów z całego świata jak zwykle dostarczył ciekawych wrażeń artystycznych.

 

2018 zakończyliśmy kolejną odsłoną cyklu wystaw Biżuterii Rodzinnej pod hasłem TALIZMANY. Tym razem zaprosiliśmy do udziału w niej kobiety z różnych branż i pasji zawodowych, które podzieliły się z nami swoimi biżuteryjnymi historiami.

A w międzyczasie tych wydarzeń Galeria YES z nowym kapitanem – dyrektor Iloną Rosiak obrała kurs na 2019 z bogatym planem biżuteryjnych przygód.

Ahoj! 😉

 

AW

0 komentarzy

Pozostało znaków 2000