
Galeria Sztuki w Legnicy istnieje od 1971 roku i jak wiele państwowych galerii miejskich, dawnych BWA, prowadzi działalność kulturalną i wystawienniczą o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim organizując konkursy, przeglądy, artystyczne, panele dyskusyjne i wykłady.
Jednym z najbardziej znanych cyklicznych wydarzeń odbywających się w galerii od 1990 roku jest Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE – najstarszy w kraju konkurs skierowany do absolwentów malarstwa wyższych uczelni plastycznych. Ale to, co naprawdę wyróżnia tę instytucję od innych państwowych galerii, to promocja sztuki złotniczej i biżuterii artystycznej – niedocenianej zwykle w dyskursie wystawienniczym współczesnej sztuki.

Dolny Śląsk to region, który słynie z wydobycia srebra, czyniąc Polskę największym producentem tego surowca w Europie. Stąd też ośrodek tego przemysłu otworzył naturalną drogę zainteresowań i rozwoju nie tylko dla biznesu, ale też dla sfery kultury. Galeria Sztuki w Legnicy jest jedną z najaktywniej działających instytucji w zakresie popularyzacji sztuki złotniczej i biżuterii autorskiej w Polsce. Jej celem jest promocja współczesnego designu oraz poszerzanie znaczenia pojęcia biżuterii na obszary sztuki – jako zjawiska niosącego przekaz nie tylko estetyczny, ale też symboliczny i społeczny. Corocznie na wiosnę organizowany jest Legnicki Festiwal SREBRO – największy w Polsce przegląd biżuterii artystycznej, w ramach którego odbywają się wystawy zbiorowe i indywidualne, sympozja, sesje naukowe i liczne eventy. Najbardziej prestiżowym wydarzeniem tej imprezy jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej.
Instytucja nie jest abstrakcyjnym pojęciem. Prowadzą ją konkretne osoby, które decydują o ich charakterze, realizując w niej własne idee, pomysły i marzenia. Działalność promocyjną autorskiej biżuterii w tym ośrodku zainaugurował pod koniec lat 70-tych Marek Nowaczyk – artysta, historyk sztuki, kurator, współzałożyciel Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Pierwsze wystawy biżuterii artystycznej miały miejsce w 1978 roku – Grupy PIRO, Anny Januszewskiej-Bandkowskiej i Andrzeja Bandkowskiego. W 1979 miał swoją pierwszą edycję Przegląd Form Złotniczych SREBRO. Na przestrzeni lat przedsięwzięcie rozwijało swój zasięg. Od 1998 roku impreza przybrała charakter międzynarodowy, gdy dyrektor Zbigniew Kraska zorganizował Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Amulety”. Od końca lat 70-tych Galeria Sztuki w Legnicy zorganizowała ponad 200 wystaw tematycznych, problemowych biżuterii autorskiej i artystycznej upowszechniając twórczość i wiedzę z tej dziedziny.

Konsekwencją działalności Galerii Sztuki w Legnicy promującej współczesną biżuterię artystyczną w Polsce i na arenie międzynarodowej jest budowanie tożsamości i szczególnej wartości tego miejsca oraz dbanie o dziedzictwo przyszłych pokoleń poprzez gromadzenie liczącej już ponad 400 eksponatów kolekcji unikatowych obiektów.
Galeria YES współpracuje z Galerią Sztuki w Legnicy od wielu lat prezentując wystawy Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Razem z dyrektorem Zbigniewem Kraską kuratorką tych konkursów jak i wielu innych wystaw jest Monika Szpatowicz, która czerwcu tego roku za swoje zaangażowanie, pasję i profesjonalizm otrzymała z rąk Rady Miejskiej i Prezydenta Miasta Legnicy odznakę „Zasłużony dla Legnicy”.



Tematem tegorocznej edycji konkursu jest MIASTO. Miał on sprowokować do refleksji i dyskusji na temat tego jednego z największych, najstarszych i najtrwalszych osiągnięć cywilizacyjnych człowieka. Wystawa prezentowana wiosną w Legnicy będzie gościć od 14 października do 30 listopada w Galerii YES. Serdecznie zapraszamy!
0 komentarzy