DyploMY 2017

Każda edycja wystawy dyplomów studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi dostarcza nowych ciekawych informacji o zainteresowaniach i trendach w biżuterii młodych projektantów. W tym roku prezentowane są prace zarówno licencjackie, jak i magisterskie, głównie z pracowni dr Sergiusza Kuchczyńskiego i jedna z pracowni prof. Andrzeja Bossa. Są to w większości kolekcje biżuterii, ale również projekty teatralnych rekwizytów.

Prezentowane są trzy prace magisterskie Magdaleny Staniec, Joanny Mach i Kingi Bagnowskiej. Każda reprezentuje bardzo indywidualne podejście do form zdobniczych.

Joanna Mach zaprojektowała kolekcję „Eldorado” i świetnie określiła współczesne postrzeganie szczęścia. Legendarna kraina pełna złota uosabia ludzkie marzenia o bogactwie i pomyślności. Autorka nadaje tej symbolice aktualne oblicze. Odwołuje się do miłości, władzy, bogactwa oraz piękna i wiecznej młodości. Tym pragnieniom nadaje odpowiednią formę w złoconej biżuterii. Naszyjniki – karty kredytowe z wyciętymi symbolami miłości, władzy, piękna – to aktualne znaki gorączki złota. Duża część kolekcji – naszyjniki i broszki przybierają formy kosmetyków: mydeł, okrągłych pojemników z kuleczkami i lśniącym brokatem. Piny zaś, odwołują się do kształtu rysunków nacięć chirurgicznych przy operacjach plastycznych i są symbolem ekstremalnego dążenia do piękna i szczęścia. Bardzo spójna w formie i treści praca.

Joanna Mach, Eldorado

Dorota Staniec w swojej kolekcji biżuterii „Implementacja” odwołuje się do awangardy. Autorka zainspirowała się abstrakcyjnymi, geometrycznymi formami konstruktywistów. Odwołała się do zjawiska implementacji, czyli procesu przekształcenia abstrakcyjnego opisu systemu na obiekt fizyczny. Jej zainteresowania wiążą się również różnymi formami komunikacji. Jej celem było stworzenie własnego szyfru – liter zakomponowanych w sposób nie nadający się do odczytu.

Dorota Staniec, Implementacja

Dyplom Kingi Bagnowskiej z pracowni prof. Andrzeja Bossa „Magiczny świat Alicji w Krainie Czarów. Rekwizyty głównych bohaterów powieści inspirowane kulturą Hiszpanii” stanowi ciekawe urozmaicenie wśród kolekcji biżuterii. Prezentowane są berło, naczynie kryjące magiczne ciasteczko i zegar – surrealistyczne obiekty z narracji Lewisa Carrolla. Poświęcimy tej pracy osobny wpis już wkrótce.

Wątkiem przewodnim projektów licencjackich jest recepcja form zdobniczych przeszłości. Artyści interpretują dawne style we współczesnym kontekście.

Yuliia Stoliarchuk, kolekcja biżuterii ślubnej inspirowana sztuką rokoko

Dla Yulii Stoliarchuk źródłem natchnienia był styl rokoko. Stworzyła kolekcję biżuterii ślubnej, w której połączyła prostotę i minimalizm z bogatymi ornamentami rokoko oraz perłami. Autorka zamiast złota – dominującego koloru tego stylu, zastosowała kolor srebrny, dostosowując się do współczesnych trendów biżuterii ślubnej.

Patrycja Sieńkowska, Ornamenty Świata

Ornamenty Świata” to kolekcja biżuterii Patrycji Sieńkowskiej. Autorka przy wyborze motywów ornamentalnych kierowała się chęcią ukazania kontrastów i różnorodności. Zespoliła pozornie przeciwstawne elementy zdobnicze zaczerpnie z różnych kultur. Inspirowała się zdobnictwem Bliskiego Wschodu, elementami architektonicznymi z gotyckich budowli sakralnych, secesyjną ornamentyką, ale również współczesnymi formami. Przedstawiła ażurowe, płaskie formy zamknięte w kole i elipsie.

Katarzyna Ratajczyk, kolekcja biżuterii z bursztynem inspirowana stylem biedermeier

Projekt Katarzyny Ratajczyk to kolekcja biżuterii z bursztynem inspirowanej stylem biedermeier. W swoich projektach zestawiła bursztyn z pozłacanym mosiądzem. Zastosowała nowoczesne, geometryczne formy płytek bursztynu i podkreśliła jego estetyczne walory przenikającego światła. Połączyła nowoczesność z przeszłością – elementami stylu biedermeier.

Wystawa trwa do końca lutego. Serdecznie zapraszamy 🙂

Alicja Wilczak

fot. Alicja Iwańska

0 komentarzy

Pozostało znaków 2000