
Dostrzegamy polski design od osiemnastu lat i nie zamierzamy tego zmieniać! Biżuteria artystyczna jest dla nas szczególna – dostrzegamy ją jako dzieło sztuki operujące własnym językiem, symbolem, znakiem, który jest formą dialogu z otoczeniem i światem. Szukamy biżuterii unikatowej i niekonwencjonalnej, która jest nie tylko ozdobą.
Galeria YES to miejsce wyjątkowe, przepełnione sztuką i designem, które powstało z inicjatywy Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, współzałożycielki YES. Dotychczas zorganizowaliśmy ponad 200 wystaw zarówno największych polskich artystów projektujących biżuterię, jak i debiutantów. Organizujemy wystawy indywidualne, zbiorowe oraz prezentacje pokonkursowe promujące polską sztukę złotniczą. Jesteśmy miejscem gdzie projektanci biżuterii artystycznej mają możliwość zaprezentowania swoich prac i wizji, a odbiorca bezpośredni kontakt z tą formą sztuki i jej twórcami.

Od wielu lat współpracujemy z najważniejszymi ośrodkami i animatorami środowiska złotniczego. Jednym z nich jest Katedra Biżuterii Akadami Sztuk Pięknych w Łodzi – jedyna katedra o tej specjalizacji w wyższym szkolnictwie artystycznym w Polsce. Jednym z owoców naszej współpracy jest coroczna wystawa DyploMY, będąca przeglądem najciekawszych prac dyplomowych absolwentów. Od wielu lat współpracujemy też z Galerią Sztuki w Legnicy, prezentując ich wystawę pokonkursową z Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Drugą prezentowaną cyklicznie wystawą pokonkursową jest wystawa „Gramy 0,925”, którą galeria współorganizuje z Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych. Każdy rok naszej działalności wieńczymy wystawą prezentująca biżuterię rodzinną i towarzyszące jej historie. Te świąteczne spotkania mają na celu podkreślenie symbolicznego i emocjonalnego znaczenia biżuterii jako pamiątki rodzinnej.
Galeria YES jest również kuratorem wystaw prezentujących prywatną Kolekcją Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz. Ten unikatowy zbiór rejestruje wszystkie zjawiska zachodzące w tej dziedzinie sztuki od czasów powojennych, aż do dzisiaj. W swoich zbiorach Maria Magdalena Kwiatkiewicz posiada również wspaniałą kolekcję biżuterii etnicznej, którą przywozi z licznych podróży. Dotychczas kolekcje te były prezentowane w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu i Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.


W tym roku zorganizowaliśmy pięć wystaw w Galerii YES. Szczególnie ważnym dla nas wydarzeniem była wystawa Outsider Art + Design, organizowana w ramach Poznań Design Days, którą współorganizowaliśmy z Galerią Tak oraz Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studenci Katedry Biżuterii pod okiem doktora Sergiusza Kuchczyńskiego przez ostatni semestr pracowali nad obiektami biżuteryjnymi inspirowanymi twórczością niepełnosprawnej Justyny Matysiak – jednej z najwybitniejszych przedstawicielek outsider artu w Polsce. Artystka, która na stałe współpracuje z Galerią Tak, tworzy wielobarwne autoreferencyjne rysunki wykonane cienkopisami. Tego typu projekty, przekraczające granice sztuki, interesują nas najbardziej.

Czerwcowa wystawa była poświęcona unikatowej biżuterii artystycznej, małym formom rzeźbiarskim i przedmiotom sztuki użytkowej autorstwa Cezarego Łutowicza. Prezentowana biżuteria była wykonana z krzemienia pasiastego, z którym artysta pracuje nieprzerwanie od 1972 roku. Znaczna część obiektów z wystawy pochodzi z kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy i Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Na wernisażu Pan Cezary zaprezentował również swoją fotografię zatytułowaną “Nowy Jork. Powidoki”, będącą cyklem barwnych i abstrakcyjnych obrazów, które w niekonwencjonalny sposób opowiadają nam o wędrówkach artysty po tym niesamowitym mieście.
Natomiast w zimowy wieczór Wojtek Rygało zaprezentował swoją tajemniczą wystawę zatytułowaną „In the Shadow”. Tym razem artysta za pomocą różnych technik jubilerskich stworzył dziewięć bransolet zaprojektowanych tak, aby rzucany przez nie cień dał atrakcyjną i godną realizacji formę biżuteryjną. Oprócz tego wyjątkowego projektu przygotowanego specjalnie na wystawę w naszej galerii, widzowie mogli też podziwiać retrospektywę dzieł tego wyjątkowego artysty, którego twórczość cechuje się dużym poczuciem humoru.



W kolejnych miesiącach również nie zabraknie wystaw! Przygotowujemy dla Was prawdziwie rockową ucztę, która odbędzie się 19 sierpnia. To już trzecia edycja konkursu „Gramy 0,925”, organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. Jak co roku będziemy mogli podziwiać oryginalne projekty złotników inspirowane muzyką rockową. Na wystawie będą prezentowane również grafiki poznańskiej artystki Moniki Lisieckiej „Dada is not dead”. A w październiku kolejna wystawa pokonkursowa. Jak projektanci biżuterii zinterpretowali tegoroczny temat Miasto w 23. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej? Odpowiedź znajdziemy jesienią w Galerii YES.
Mamy nadzieję, że naszym tekstem nieco przybliżyliśmy Wam działania Galerii YES i poznaliście odpowiedź na pytanie: Co w Galerii YES błyszczy! Więcej naszych błyszczących przygód, szukajcie na naszym Instagramie: Galeria YES.
0 komentarzy