Biżuteria miejska

hermes_tokyo_renzo_piano 02

Biżuteria miejska jako nurt w projektowaniu i tworzeniu zarówno biżuterii, rzeźby, instalacji, czy też odłam street artu, pojawiła się na gruncie sztuki stosunkowo niedawno. To właśnie „urban jewellery” coraz bardziej popularna forma działań artystycznych związanych z szeroko rozumianą sztuką ulicy była tematem sympozjum zorganizowanym przez Katedrę Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, które odbyło się w październiku. Sympozjum towarzyszył szereg wystaw prezentujących dorobek Katedry Biżuterii ASP w Łodzi, prace z Wydziału Rzeźby ASP oraz projekty studenckie związane z tematem „biżuterii miejskiej”. Tematem wykładów i dyskusji było zapytanie o naturę współczesnej biżuterii. Czy biżuteria zawsze związana musi być z sylwetką człowieka? Czy jej umiejscowienie na nadgarstkach, szyi, uszach to jedyne wyzwania przestrzenne dla projektantów? Czy jeżeli miasto, tętniące życiem, gwarne i pełne ruchu, zaczniemy traktować jak organizm, to małe formy sztuki, umieszczane w przestrzeni miejskiej stają się swojego rodzaju „biżuterią miasta”? Na ile muszą mieć one odniesienie do klasycznych form jubilerskich, a na ile samo umiejscowienie w tkance miasta przesądza o ich stawaniu się biżuterią miejską?

bizuteria-miejska-liesbet-bussche-fot-liesbetbussche

Przykładami twórców oscylujących w tym temacie mogą być projektantka Liesbeth Bussche z Belgii czy polska artystka o pseudonimie artystycznym Nespoon, która wspiera się wytworami nieco zapomnianego i lekceważonego dziś rzemiosła – koronczarstwa.

nespoon 01

Talia Sari to projektantka z Izraela, która tworzy elegancką biżuterię zainspirowaną planami miast.

talia-sari-wiener-israel 02

Rzeźba również często pełni rolę „biżuterii miast”, przykładem mogą być tutaj chociażby dzieła takich wielkich twórców jak Alexander Calder czy Richard Serra.

aleksander-calder Richard-Serra-Tilted-Arc-1981

Ciekawym przykładem biżuterii miejskiej może też stanowić wielkoformatowa mozaika „Pocałunek Miłości” znajdująca się w przejściu podziemnym przy ul. Konstytucyjnej w Łodzi. Jej autorem jest łódzki twórca streetartu – Egon Fietke.

egon-fietke-pocalunek-milosci 01

0 komentarzy

Pozostało znaków 2000