II Nagroda (Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego), Elena Gorbunova (Rosja)

26. MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ „TOŻSAMOŚĆ”

wernisaż 15 września 2017, godz. 19.00  |  wystawa potrwa do 31 października 2017

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tegoroczny temat konkursu to: TOŻSAMOŚĆ. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spośród 603 prac nadesłanych przez 307 artystów z 41 krajów, do wystawy zakwalifikowano prace 47 artystów, głównie z Europy, ale także z Chin, Iranu, Izraela, Turcji, Korei Południowej, Rosji.

„Biżuteria autorska, od zawsze traktowana jako osobisty amulet, symbol, sygnifikant indywidualnej tożsamości, podlega dzisiaj tym samym mechanizmom bezwzględnego marketingu, co każdy produkt, usługa, emocje i doświadczenia. W związku z tym pojawiają się również nowe pytania, dotyczące relacji przedmiot / użytkownik w realnym i wirtualnym otoczeniu, tak bezwzględnie kształtowanym przez ekonomię zysku. Czy do zamanifestowania własnej tożsamości wciąż potrzebujemy materialnych atrybutów? Czy dawne funkcje biżuterii nieodwracalnie przejęły elektroniczne akcesoria? Czy osobisty przedmiot, wykonany ze szlachetnych materiałów zostanie nieodwracalnie zastąpiony przez algorytm Big Data, który jest w stanie sprofilować naszą osobowość już po 50 śladach jakie nieświadomie zostawiamy w Internecie?”

Sławomir Fijałkowski

fot. Alicja Iwańska