Grand Prix – Nils Schmalenbach – Niemcy

RYTUAŁ – 21. MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ W LEGNICY

Konkurs organizowany od 30 lat przez Galerię Sztuki w Legnicy ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórców na tytułowy temat. Tegoroczne prace oceniało międzynarodowe jury w składzie: Leo Caballero (Hiszpania), Mariusz Gliwiński (Polska), Sławomir Fijałkowski (Polska), Eija Mustonen (Finlandia), Barbara Schmidt (Niemcy). Na konkurs nadesłano 561 prac 342 artystów z 42 krajów. Wystawa pokonkursowa RYTUAŁ zawiera prace 56 artystów, głównie z Europy, ale także z Chile, Izraela, Kanady i Korei.

Archetypem biżuterii był amulet – przedmiot o znaczeniu magicznym. Chronił przed przeciwnościami losu, dodawał sił użytkownikowi, wzmacniał poczucie bezpieczeństwa, identyfikował jego świadomość odrębności lub określał przynależność do grupy. Tegoroczny temat: RYTUAŁ jest zaproszeniem do refleksji na temat dzisiejszej i przyszłej funkcji biżuterii, która teraz bardziej niż kiedykolwiek w historii kultury materialnej domaga się nowego uzasadnienia dla celowości jej użytkowania. Wielu artystów i projektantów młodej generacji intuicyjnie odwołuje się do prawdziwie emocjonalnego aspektu biżuterii. Potrzeba przedstawienia wielu aspektów koniecznej odpowiedzi na historycznie niezmienne, ale również na powodowane coraz szybszym rozwojem technologicznym, nowe rytuały codzienności stała się pretekstem do kolejnego uaktualnienia i wybiegającej w przyszłość reinterpretacji.”

Sławomir Fijałkowski

Jedna z wyróżnionych prac konkursu RYTUAŁ – autorstwa poznańskiego artysty Mieczysława Gryzy – zasługuje na specjalną uwagę nie tylko ze względu na lokalny patriotyzm. Gratulujemy twórczej odwagi i bezkompromisowości. Zachęcamy do obejrzenia relacji z wręczenia nagród w Legnicy oraz wyróżnionej pracy „Brylant oprawiony mostem”. Poprzez twórczą odpowiedź artysty na temat konkursu stary most na rzecze Barycz stał się nietuzinkowym obiektem biżuteryjnym.

Film: MOST ZASIANY SREBREM – MIECZYSŁAW GRYZA

Mieczysław Gryza