POKOLENIE – biżuteria z lat 1959-1979, wybitni twórcy i ich dzieła z archiwum Akademii Sztuk Pięknych im Wł. Strzemińskiego w Łodzi.

POKOLENIE – to wystawa o początkach projektowania biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych im Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Założona w 1959 roku przez prof. Lenę Kowalewicz Wegner Pracownia Drobnych Form, przekształcona później w Pracownię Biżuterii, czy to za sprawą przypadku czy niezwykłej charyzmy Pani profesor, skupiła szereg wybitnych osobowości. Autorski program zbudowany na fundamentach koncepcji Władysława Strzemińskiego a realizowany w Pracowni, z jednej strony doprowadził do powstania wybitnych dzieł, z drugiej wpływał na rozwój artystyczny studentów, z których wielu w przyszłości miało stać się pedagogami ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w późniejszych latach przemianowanej na Akademie Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego. I to właśnie wspomnianym studentom – pedagogom poświęcona jest ta wystawa. Zaprezentowane eksponaty pochodzą z archiwum Akademii Sztuk Pięknych im Wł. Strzemińskiego w Łodzi, a ich wybór ograniczony został sylwetkami twórców jak i ramami czasowymi lat 1959-1979.

Spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Joczem i prof. Andrzejem Szadkowskim – 17 marca 2017, godz. 18.00

prof. Andrzej Jocz – rzeźbiarz oraz wieloletni nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Politechniki Łódzkiej, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydziału Sztuk Pięknych i Projektowych Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Prof. Andrzej Jocz odbył studia pod kierunkiem współpracowników i uczniów Władysława Strzemińskiego: w pracowni malarstwa Stefana Wegnera, pracowni rzeźby Mieczysława Szadkowskiego, pracowni kompozycji Lecha Kunki oraz pracowni biżuterii Heleny Kowalewicz-Wegner. Dyplom z wyróżnieniem PWSSP w Łodzi otrzymał w 1966 roku. W latach 1967-1969 był stażystą i asystentem w pracowni Heleny Kowalewicz-Wegner. Artysta jest autorem rzeźb w przestrzeni miejskiej np. obiektu „Dzianina” na łódzkim Widzewie, „Czółenek” przed Dworcem Łódź Kaliska czy rzeźby “Autonomizm II” w Pabianicach – wykonanych według własnej technologii epoksydowej na spawanej konstrukcji stalowej. Twórczość prof. Andrzeja Jocza to również rzeźby kameralne np: Kolekcja Rezolanowa oraz biżuteria, a także rysunek, malarstwo i grafika. Przedmiotem jego poszukiwań jest Sztuka Autonomiczna. Aktualnie wykonuje kilkumetrowe kompozycje przestrzenne ze spawanych prętów będących rysunkami zmaterializowanymi w czaso-przestrzeni.

prof. Andrzej Szadkowski w 1972 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem z projektowania odzieży u st. wykł. Wandy Borowskiej oraz z biżuterii u doc. Leny Kowalewicz-Wegner. Po studiach został zatrudniony na macierzystej uczelni, a w 1995 roku uzyskał tytuł profesora. W 2002 roku założył Katedrę Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru, której był kierownikiem do 2008 roku. Wypromował 8 doktorów, opracował 4 recenzje w przewodach habilitacyjnych i 5 recenzji w postępowaniach o tytuł profesora. Jest promotorem około 125 dyplomów magisterskich. Prof. Andrzej Szadkowski brał udział w ponad 145 wystawach zbiorowych, 11 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest Laureatem prestiżowych nagród. Publikował artykuły w branżowych magazynach. Był jurorem międzynarodowych konkursów w Lipsku, Sankt Petersburgu, Kaliningradzie, Neapolu, Warszawie, Gdańsku, Legnicy i Krakowie. Prace artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą.

kuratorzy: dr Olga Podfilipska-Krysińska i dr Sergiusz Kuchczyński 

wernisaż 17 marca 2017, godz. 19.00  |  wystawa potrwa do 29 kwietnia 2017

Galeria YES_Pokolenie_04 Galeria YES_Pokolenie_Andrzej _Jocz_01

Andrzej Jocz, kolia, metal, rezolan, 1965-66

Galeria YES_Pokolenie_Andrzej _Jocz_02

Andrzej Jocz, naszyjniki, rezolan, 1964-66

Galeria YES_Pokolenie_Andrzej _Jocz_03

Andrzej Jocz, płaskorzeźba KOMPOZYCJA XI, rezolan, 1967-68

Galeria YES_Pokolenie_Andrzej _Jocz_04

Andrzej Jocz, rzeźba AUTONOMIS-XVI-FLAGOWIEC, rezolan, 1994-95

Galeria YES_Pokolenie_Kazimierz Karpiński

Kazimierz Karpiński, naszyjnik, miedź, 1963-64

Galeria YES_Pokolenie_Andrzej _Jocz_Andrzej Szadkowski 01

prof. Andrzej Szadkowski i prof. Andrzej Jocz

‚©eÜTH#"€f™:€Q@q™$HþñçE Uíµœ:d"Ö>îF)'`9Öݚ>™¦X][ÜL¬Ž¥Ò4rHìÞÒ»n6§´=–ÝZe.¶77¡v«³é¥Ú[Haܗ+:)8Ã(dàô8£´Ì¶—ô]6Îӕ弃x*µO‘¢Ño×AÑíΡ¯]l„B9DïHÀnyÃö~Õvróëۏ̮.û²ùVš¾ºÆË4}Íý¤ÒEwÝuöOû”Ö|ÛÆã~liòñtÝϗ Î@4¶…‹HöúB&0L->?ý”ÐWtöaû1³uUnªš¬°Ò£FEsã$äšð¼¾Rë¾ã¿%'ñ)ÚßµoêfîË{¢Igc¶8cl·âa´~|Ö<8êõ}$VW¶Œjr`:ê2—³KÔN©¯évT‰ºóÅy Ëßúü)h„'ã­!0ÅB~)húÑ`ÿ֌«“ŠáYà8¦ikéJã¸ìc&y•€ýkN)¼…xAZîIGSê(('S %X&ë•ü Ÿ©ËÀj;Em%¾•£¦ÖÚðXàõ&±ÃÍ=ìf³¤Æö6w–üÇv²wê gŒ#º=)çwÒö¹oªëºŒ Ž$¸ì_f>«»áŸì¨¼µ¹¸¹J7Ya ƒÞa½½äŸzþ*âåË¿—5èŒìåä3jÚÁ=Ý´³:Â¥°®Ìw7_»Ÿê®¯IÃr—'?«ä“Ú·wŽ,ÉpAÛîÄ%ˆóÇE®ì$Æo/ýô·%Ókœ³X³Ÿ‹>úë·ªwþDOùF±¹&}1p ä*çšÇŠßdV_S_]·uheEP´nw êÎpkYœ»”´‰}z¢nŽwnr£jñÐýë>|õL›.{½"ÆØ}²GÀV¾ž{‹'ŽŽ‚»a¾4£ÁpzдI$MNƒ,ùŒ¼°ÇJœ¼ËYÔ»JíÜê6’ÉÜAõ{T‘KÆ(Æxó¬1°ô¤Óle‚EŸ¹~ù2dj®AµÈÓ)ÍÌÌg¸ø·ôªãUYom÷)–0O¦áZR{t—‘B¥å‘cA“¹ˆQú׍oé&ÂÚ&M7üÝÏ@Äúçßé­ñâû§l¯Ú_W5õÃH£”ˆ{1¯ÁG¶8ÉයÑM œV®>³9îムn|ãâ¹òÂÜ´èÇ91zg{ª[2M{©}_®míÀcƒÔood~B¯ø9~dÿg‡ X^ºiréq35¼£è¬]¨{xõ@ !€Š äFýƒwJÛÕ_xÆvgg›øñ¯3—æ­qðg¾©¬Œ&á|èDSÐ6÷GΐÖ:Ñ ÿЯӵhäÄnyð5æñòL£³›ÓÜj՗ŒŽ•«˜Ø°f*âÅtúyå9Ôiý£Ó¤]U®^Eö$IJ‰6®ÿ±ùáÓãÁÅSêI£[;Mw4š¦¶·V€ç“.sÇá¢cÕúNîêk˙.n¼Ò±go2ky5Á)†‡BÐWO­^ÈÑÛ·%˜ãՉ®~^nŽÑ¿Wv†ï±ÝŸ’ØDŠö²¯+:äú:·ZÃQ“kÁŽ™S²W¶ˆ’Zo¾ˆƒÞŽè:f¡uiqo°DK¨§`UCoFËcvÝÎÚÞyÛ ú%n=kl«)´»½·ñ†#d»¢|ôĀ¯÷§Á–²îyNȶP4š¤V²{8“l„ø*Ÿhþ@V<êtþjÊûv~Âígí"Ì8K‰™@q&T~õ·róïïK)

prof. Andrzej Szadkowski

Galeria YES_Pokolenie_Andrzej _Jocz_Andrzej Szadkowski 02 Galeria YES_Pokolenie_Olga Podfilipska-Krysińska_Sergiusz Kuchczyński

Małgorzata Lisiecka oraz dr Olga Podfilipska-Krysińska i dr Sergiusz Kuchczyński

Galeria YES_Pokolenie_03 Galeria YES_Pokolenie_02

fot. Łukasz Walaszczyk