POKOLENIE
POKOLENIE – biżuteria z lat 1959-1979, wybitni twórcy i ich dzieła z archiwum Akademii Sztuk Pięknych im Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
POKOLENIE – to wystawa o początkach projektowania biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych im Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Założona w 1959 roku przez prof. Lenę Kowalewicz Wegner Pracownia Drobnych Form, przekształcona później w Pracownię Biżuterii, czy to za sprawą przypadku czy niezwykłej charyzmy Pani profesor, skupiła szereg wybitnych osobowości. Autorski program zbudowany na fundamentach koncepcji Władysława Strzemińskiego a realizowany w Pracowni, z jednej strony doprowadził do powstania wybitnych dzieł, z drugiej wpływał na rozwój artystyczny studentów, z których wielu w przyszłości miało stać się pedagogami ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w późniejszych latach przemianowanej na Akademie Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego. I to właśnie wspomnianym studentom – pedagogom poświęcona jest ta wystawa. Zaprezentowane eksponaty pochodzą z archiwum Akademii Sztuk Pięknych im Wł. Strzemińskiego w Łodzi, a ich wybór ograniczony został sylwetkami twórców jak i ramami czasowymi lat 1959-1979.
Spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Joczem i prof. Andrzejem Szadkowskim – 17 marca 2017, godz. 18.00
prof. Andrzej Jocz – rzeźbiarz oraz wieloletni nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Politechniki Łódzkiej, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydziału Sztuk Pięknych i Projektowych Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Prof. Andrzej Jocz odbył studia pod kierunkiem współpracowników i uczniów Władysława Strzemińskiego: w pracowni malarstwa Stefana Wegnera, pracowni rzeźby Mieczysława Szadkowskiego, pracowni kompozycji Lecha Kunki oraz pracowni biżuterii Heleny Kowalewicz-Wegner. Dyplom z wyróżnieniem PWSSP w Łodzi otrzymał w 1966 roku. W latach 1967-1969 był stażystą i asystentem w pracowni Heleny Kowalewicz-Wegner. Artysta jest autorem rzeźb w przestrzeni miejskiej np. obiektu „Dzianina” na łódzkim Widzewie, „Czółenek” przed Dworcem Łódź Kaliska czy rzeźby “Autonomizm II” w Pabianicach – wykonanych według własnej technologii epoksydowej na spawanej konstrukcji stalowej. Twórczość prof. Andrzeja Jocza to również rzeźby kameralne np: Kolekcja Rezolanowa oraz biżuteria, a także rysunek, malarstwo i grafika. Przedmiotem jego poszukiwań jest Sztuka Autonomiczna. Aktualnie wykonuje kilkumetrowe kompozycje przestrzenne ze spawanych prętów będących rysunkami zmaterializowanymi w czaso-przestrzeni.
prof. Andrzej Szadkowski – w 1972 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem z projektowania odzieży u st. wykł. Wandy Borowskiej oraz z biżuterii u doc. Leny Kowalewicz-Wegner. Po studiach został zatrudniony na macierzystej uczelni, a w 1995 roku uzyskał tytuł profesora. W 2002 roku założył Katedrę Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru, której był kierownikiem do 2008 roku. Wypromował 8 doktorów, opracował 4 recenzje w przewodach habilitacyjnych i 5 recenzji w postępowaniach o tytuł profesora. Jest promotorem około 125 dyplomów magisterskich. Prof. Andrzej Szadkowski brał udział w ponad 145 wystawach zbiorowych, 11 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest Laureatem prestiżowych nagród. Publikował artykuły w branżowych magazynach. Był jurorem międzynarodowych konkursów w Lipsku, Sankt Petersburgu, Kaliningradzie, Neapolu, Warszawie, Gdańsku, Legnicy i Krakowie. Prace artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą.
kuratorzy: dr Olga Podfilipska-Krysińska i dr Sergiusz Kuchczyński
wernisaż 17 marca 2017, godz. 19.00 | wystawa potrwa do 29 kwietnia 2017
Andrzej Jocz, kolia, metal, rezolan, 1965-66
Andrzej Jocz, naszyjniki, rezolan, 1964-66
Andrzej Jocz, płaskorzeźba KOMPOZYCJA XI, rezolan, 1967-68
Andrzej Jocz, rzeźba AUTONOMIS-XVI-FLAGOWIEC, rezolan, 1994-95
Kazimierz Karpiński, naszyjnik, miedź, 1963-64
prof. Andrzej Szadkowski i prof. Andrzej Jocz
prof. Andrzej Szadkowski
Małgorzata Lisiecka oraz dr Olga Podfilipska-Krysińska i dr Sergiusz Kuchczyński
fot. Łukasz Walaszczyk