FOR SALE – to wystawa XX-lecia pracy twórczej Marcina Tymińskiego – polskiego artysty-złotnika, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prezesa Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, współzałożyciela i członka Grupy Sześć.

wernisaż 3 sierpnia 2017, godz. 19.00  |  wystawa potrwa do 9 września 2017

Satysfakcją mentora jest wdzięczność słuchaczy wyrażająca się w oryginalnej twórczości artystycznej. Świadomość inspiracji i projektowania przyprawiona intuicją i wrażliwością osobistą stanowią podstawę osobowości artysty, natomiast wiedzę i umiejętności twórcy buduje praktyka. Dar współpracy intelektualnej z mistrzem, umiejętność słuchania i poddanie się eterowi wyobraźni mogą stworzy cykle i rozwój twórczości indywidualnej. W mojej praktyce dydaktycznej były roczniki studentów o zróżnicowanych silnych indywidualnościach. Do dzisiaj ci absolwenci stanowią trzon środowiska złotników polskich, a obrazy dzieł pamiętam ze szczegółami do dzisiaj. Prace te już wtedy były zaczątkiem ich twórczości i bazą do dzisiejszych sukcesów i satysfakcji.

Mogę być dumny, że przyczyniłem się do stworzenia podbudowy ich trwałych kreacji; otworzyłem zainteresowania, emocje i pasję poszukiwań. Pełen tych i kolejnych pasji jest mój absolwent MARCIN TYMIŃSKI. Postać bogata wewnętrznie i realizująca się w różnych, często z pozoru niespójnych, działaniach artystycznych (biżuterii i tatuażu) i zamiłowaniu do motocykli i architektury. Wygląda na to, że jedne doświadczenia służą wartościom drugich; wzajemne inspiracje wzbogacają przestrzeń twórczą i czynią ją kompletną. Nikiel i czerń lakieru motocykla, szczegół tatuażu jako prabiżuterii, doświadczenia z  ceramiką i emalią – to sztuka: rzeźby, rysunku, malarstwa, biżuterii i ich funkcje.

Bardzo rozbudowana całość  twórczości Marcina staje się  w ostateczności spójna, z mocnym wyrazem autorskim, indywidualna i rozpoznawalna. A ostatni sukces: GRAND PRIX – AMBERIF DESIGN AWARD 2017 dla Marcina Tymińskiego to potwierdzenie wartości jego twórczości. Będzie stanowił motywację i napęd do nowych cykli – motocykli –i prac organizacyjnych dla środowiska złotników. Z jego udziałem organizacyjnym są bowiem warsztaty twórcze w Jarocinie  i praca na rzecz Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych jako przewodniczącego.

Piękno prac i potwierdzenie moich zdań odnajdziemy na kolejnej Jego wystawie indywidualnej FOR SALE. Ten etap otworzy zapewne nowe dla nas zaskoczenia artystyczne. Siła oddziaływania i skromność autora buduje naszą sympatię dla  Marcina jako artysty, organizatora akcji środowiskowych  i po prostu naszego przyjaciela. Jest indywidualnością spełnioną i otwartą na przyszłość. Dla niego można sparafrazować powiedzenie Wojciecha Młynarskiego i stwierdzić:  ,,SZTUKA MA SENS, bo jest pasja i profesjonalizm”. 

Prof. dr hab. Andrzej Szadkowski

fot. Marcin Klonowski

Marcin Tymiński

Jest jednym z najciekawszych twórców biżuterii artystycznej średniego pokolenia. Projektuje od 1997 roku. Studiował na łódzkiej ASP im. Władysława Strzemińskiego u Profesora Andrzeja Szadkowskiego. Był współzałożycielem i członkiem „Grupy Sześć”. Od 2010 roku jest Prezesem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Dowiedz się więcej >