GRAMY 925 – CZERWONY, NIEBIESKI, ŻÓŁTY – to już trzecia edycja warsztatów złotniczych organizowanych przez STFZ w Jarocinie. Warsztatom tradycyjnie towarzyszył konkurs i wystawa zrealizowanych prac zainspirowanych polskim punk rockiem. W tym roku przewodnim tematem warsztatów była ceramika, która wprowadziła do wykonanych dzieł dodatkowy efekt w postaci mondrianowskich kolorów. Zajęcia z ceramiki przygotowała i poprowadziła artystka specjalizująca się w tej technice Dorota Gulbierz.

Jury obradowało w składzie: przewodnicząca jury – Maria Magdalena Kwiatkiewicz oraz Dorota Gulbierz, Monika Lisiecka, Julia Rzepka, Felicity Peters i prof. Andrzej Szadkowski. Jury przyznało Nagrodę Główną Margicie Niebieskiej za pracę „Guitar Belt”.

galeria-yes-guitar-belt-stfz

DADA IS NOT DEAD – to seria grafik zainspirowana dadaizmem. Monika Lisiecka podobnie jak awangardziści europejscy z początku XX wieku używa techniki kolażu. Minimalistyczne w swojej formie, bogate w treści prace pozostawiają pole do interpretacji i zadawania pytań. Powstają w procesie spontanicznego aktu, wydawałoby się całkowicie przypadkowego i bezplanowego, jednak stoi za nimi precyzyjnie przemyślana idea komentarza współczesnej rzeczywistości. Seria „Allergie” powstała na bazie niemieckiej książki o alergii z 1957 roku.

Dada poddaje wszystko w wątpliwość. Dada to pancernik. Wszystko jest Dadą. Bądźcie świadomi Dady. Antydadaizm jest chorobą okradania samego siebie, normalną kondycją człowieka jest Dada. Ale prawdziwy dadaista jest przeciwko Dada.”

Tristan Tzara, Paryż 1921r.

galeria-yes-dada-is-not-dead galeria-yes-wernisaz-stfz galeria-yes-wystawa-stfz galeria-yes-stfz-lisiecka-wystawa galeria-yes-lisiecka-stfz-wernisaz

 

Monika Lisiecka

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Z wyróżnieniem uzyskała dyplom na dwóch kierunkach – fotografii i grafiki warsztatowej. Artystka do tworzenia swoich prac komentujących współczesną rzeczywistość wykorzystuje różne środki wyrazu, takie jak fotografia, grafika czy video kolaż.

Dowiedz się więcej >