GORSET – wystawa ta jest efektem współpracy dwojga wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Składa się z kolekcji biżuterii zaprojektowanej przez Sergiusza Kuchczyńskiego oraz serii fotografii elementów tej kolekcji autorstwa Dominiki Sadowskiej. Prezentowana biżuteria powstała z inspiracji gorsetem, który pozbawiony został użytkowej funkcji elementu ubioru. Koncepcja ta, wynika z potraktowania formy gorsetu jako pewnej idei, tym samym staje się on symbolem czasu i jego przemijania, destrukcji i chęci jej powstrzymania, pogoni za pięknem, ograniczeniem, ale i wyzwoleniem. Gorset odkrywa gorset, warstwa po warstwie odsłania kolejną strukturę. Fotografie powstały na skutek inspiracji poszczególnymi elementami kolekcji, które wydają się istnieć niezależnie od zmieniającej się mody oraz płci noszących je osób.

W sesji zdjęciowej wykorzystano ubiory z kolekcji Sergiusza Kuchczyńskiego oraz absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Jacka Gmacha.

galeria-yes-kuchczynski-sadowska

SERGIUSZ KUCHCZYŃSKI – studia w latach 1994 – 1999 w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W roku 1999 uzyskał dyplom z wyróżnieniem z ubioru w Pracowni prof. Aleksandry Pukaczewskiej,  malarstwa w Pracowni prof. Jerzego Kudukisa, z aneksem z biżuterii w Pracowni prof. Andrzeja Szadkowskiego. Od 2003 roku jest zatrudniony jako asystent w Pracowni Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego. W 2012 roku uzyskał tytuł doktora. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych  i zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureat konkursów : „ Złota Nitka” w 2000 roku  i „ Oskary Mody” w 2003. Twórczość w zakresie biżuterii i ubioru.

DOMINIKA SADOWSKA – absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi; doktorat w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Twórczość w zakresie fotografii, wzbogaconej o inne media – wykorzystuje m.in. wykonane przez siebie obiekty rzeźbiarskie, które wchodzą w dialog z obrazem i stanowią jego uzupełnienie. Obecnie pracuje jako asystent w Pracowni Fotografii prof. Grzegorza Przyborka w Katedrze Multimediów łódzkiej ASP.

galeria-yes-gorset-coverphoto galeria-yes-sadowska-kuchczynski-wystawa galeria-yes-gorset-wystawa galeria-yes-gorset-wernisaz galeria-yes-gorset-2013
Sergiusz Kuchczyński

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w 1999r. – dyplom z ubioru z wyróżnieniem w pracowni prof. Aleksandry Pukaczewskiej i malarstwa w pracowni prof. Jerzego Kudukisa, aneks z biżuterii w pracowni prof. Andrzeja Szadkowskiego. Od 2003 pracownik dydaktyczny ASP w Łodzi.

Dowiedz się więcej >