Andrzej Boss urodził się w 1960 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi .W 1985 roku obronił dyplomy w Pracowni Projektowania Biżuterii, Pracowni Rysunku oraz Rzeźby i od tego czasu zatrudniony w macierzystej uczelni. Od 2008 roku jest kierownikiem Katedry Biżuterii na ASP w Łodzi. W 2010 roku został mu nadany tytuł profesora sztuk plastycznych. Prowadzi Pracownię Form Złotniczych. Spod jego skrzydeł wychodzą wspaniali, utalentowani artyści, których często zapraszamy do współpracy z naszą Galerią. Jest autorem 17 wystaw indywidualnych, uczestnikiem ponad 150 wystaw zbiorowych na całym świecie, laureat siedmiu i juror dziewięciu konkursów złotniczych. Poza biżuterią projektuje przedmioty użytkowe i małe formy rzeźbiarskie.

galeria-yes-wernisaz-bator-boss

PALCE Z ROGAMI – kolekcja ta to nie tylko ozdoby biżuteryjne, to komentarz do rzeczywistości, który idealnie wpisuje się w kulturę ponowoczesną. Prace bogate w symbolikę, poruszają problemy współczesnego świata zdominowanego przez media, reklamy i komercję. Autor na konkurs “Skandal” odlał z silikonu palce serdeczne i doprawił im srebrne rogi. Podwiesił je na telefonicznej smyczy, bo jak uważa dajemy się naciągać, robić w jelenia wszechobecnej reklamie czy mega wyprzedażom. Artysta komentuje: „Pragniemy zostawić po sobie namacalny ślad, odcisk palca, który będzie trwać wiecznie. Nietrwałość rzeczy na to nie pozwala. Sami bądźmy naczyniem na rzeczy ważne”.
Andrzej Boss

galeria-yes-boss-bator-wystawa(1)

Lech Bator – urodzony w 1986 roku. Absolwent  projektowania graficznego na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Podczas studiów miał okazję rozwijać i doskonalić swoje umiejętności pod okiem wybitnych artystów. Wybór kierunku studiów związany był z zachwytem nad kolażem cyfrowym oraz nad tradycyjnymi formami graficznymi. Z biegiem czasu to jednak płótno i farby okazały się idealnym środkiem wyrazu. Artysta za cel obrał sobie dążenie do abstrakcyjności, którą osiąga dzięki symplifikacji i skontrastowaniu realistycznych detali. Bator to artysta ceniony na całym świecie. Jego prace znajdują się w zbiorach kolekcjonerów nie tylko polskich, ale także włoskich, norweskich czy amerykańskich. Może pochwalić się licznymi wystawami mimo swojego młodego wieku.

galeria-yes-wystawa-bator-boss

NIE NA RYKOWISKU – to cykl prac inspirowanych wytworami kultury masowej, w które artysta wplata leśnego bohatera – jelenia. Humorystyczna personifikacja jeleni nadaje obrazom abstrakcyjnego i współczesnego charakteru. Poznajemy jelenia w garniturze, sukience, na ringu, przy komputerze… Autor przekornie traktuje kojarzący się w malarstwie z kiczem temat jelenia na rykowisku. Symboliczno-metaforyczna transformacja rzeczywistości sprawia, ze mimo nietypowego, ludzko-zwierzęcego wyglądu, główny bohater jest nam bliski. Autor bawi się konwencjami, zwodzi nas i intryguje. Inspiruje go komiks i graffiti, które doskonale uzupełniają tło opowiadanych historii.

galeria-yes-boss-bator-wystawa
Andrzej Boss

Urodził się w 1960 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi .W 1985 roku obronił dyplomy w Pracowni Projektowania Biżuterii, Pracowni Rysunku oraz Rzeźby i od tego czasu zatrudniony w macierzystej uczelni.

Dowiedz się więcej >