AgatART. Siła kamienia

Pokonkursowa wystawa sztuki złotniczej

Organizacja przez Galerię YES jubileuszowych konkursów złotniczych to już tradycja. AgatART jest czwartym tego typu projektem, który wpisuje się w obchody 40-lecia firmy YES Biżuteria, mecenasa galerii. Skąd ta idea i jaki jest jej cel?

AgatART. Siła kamienia” to czwarty konkurs złotniczy organizowany przez Galerię YES na przestrzeni 23 lat jej istnienia. Dotychczas zrealizowane zostały projekty: „PearlART”, „BrylART” oraz „Ćwierć”. W dwóch pierwszych artyści otrzymali od organizatorów kolejno perły oraz diamenty, które mieli za zadanie oprawić w talent. – I tym razem wybitnym polskim artystom złotnikom przekazaliśmy materiał, który stanowił punkt wyjścia do dalszych działań – wyjaśnia Maria Magdalena Kwiatkiewicz, założycielka Galerii YES. – W ich ręce trafiły agaty – przepięknej urody kamienie, które kryją w sobie wiele nieoczywistych historii i są dla mnie osobiście bardzo ważne – wyjaśnia.

Dlaczego agaty?

Lokalny światowiec

Agaty to minerały pochodzenia naturalnego, a ich największe złoża zlokalizowane są na ternie m.in. Brazylii, USA, Rosji, Indiach, Urugwaju, Namibii i Czechach. Również w Polsce znajdują się bogate złoża tych kamieni. Najczęściej spotkać je można na Dolnym Śląsku, gdzie przed laty, na poszukiwanie geod wybierali się sami artyści.
Występowanie agatu, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, ma dla mnie szczególne znaczenie – wyjaśnia Maria Magdalena Kwiatkiewicz. – Poza sztuką złotniczą moją drugą największą pasją są podróże, z których przywożę kolejne obiekty do kolekcji biżuterii etnicznej. Bardzo często zdarza mi się spotykać na trasie wypraw właśnie agaty, które automatycznie przywołują mi na myśl nasze lokalne pokłady tych interesujących kamieni – wyjaśnia.

To jeden z kilku powodów, dla których właśnie agaty stały się bohaterami tegorocznego konkursu.

Nieoczywiste piękno

Piękno agatu jest nieoczywiste. Skrywa się bowiem w geodzie – niewielkich rozmiarów bryłce otoczonej masą skalną. Dopiero po jej przecięciu, oczom ukazuje się nieoczywiste, wielowarstwowe, barwne wnętrze. – Może to być alegorią człowieka, który zyskuje przy bliższym poznaniu. Przywodzi mi również na myśl pracę włożoną w 40 lat rozwoju firmy, która nie od samego początku dawała spektakularne efekty – była za to mozolna i bardzo wymagająca. Satysfakcja przyszła z czasem i z perspektywy tych kilkudziesięciu lat zdaje się być właśnie pasmem najróżniejszych – dobrych i złych momentów – interpretuje Kwiatkiewicz.

Poza strefą komfortu

Wreszcie trzeci aspekt kamienia, który przekazany został artystom w dwóch wariantach – oszlifowanym oraz w postaci bryłki. Ani jeden, ani drugi obiekt nie miał formy stricte jubilerskiej, co dla wielu twórców mogło okazać się wyjściem ze strefy swojego artystycznego komfortu. – Nie chodziło nam wyłącznie o formę kamienia, ale sam fakt, że wielu twórców, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie do współpracy, w ogóle nie pracuje z kamieniami. Tym bardziej jest nam szalenie miło, że tak liczne grono udało nam się skupić wokół tego projektu! – podkreśla Magda Kwiatkiewicz.

Idea konkursu

Galeria YES powstała z inicjatywy kobiety, która 40 lat temu, wraz z mężem, a później bratem, rozwinęła biznes złotniczy. Dokładnie 23 lata temu postanowiła powołać do życia miejsce, które będzie wspierać artystów i tworzyć społeczność skoncentrowaną wokół polskiej sztuki złotniczej. Gdyby nie mecenat firmy YES Biżuteria, która aktualnie świętuje swój jubileusz, galeria nie mogłaby w takim stopniu angażować się w promocję sztuki, a zarazem ważnych dla jej rozwoju wydarzeń. Właśnie dlatego istotne dla korporacji momenty akcentowane są także w galerii, a w konsekwencji wśród środowisk polskich artystów złotników. – „AgatART” to projekt, poprzez który chcieliśmy umożliwić artystom włączenie się w ważny dla nas czas. W żaden sposób jednak nie narzuciliśmy twórcom motywu 40-lecia. Zależało nam jednak na tym, aby podkreślona została siła kamienia i wydobyte z niego ukryte piękno – wyjaśnia Kwiatkiewicz. – Już teraz z pełną odpowiedzialnością powiedzieć mogę, że cel został osiągnięty!

Wystawa pokonkursowa

Prace polskich artystów złotników poddane zostały ocenie 18 października 2021 r. Jury w składzie: Maria Magdalena Kwiatkiewicz (przewodnicząca), Anna Sado, Kasia Bukowska, Magda Dąbrowska oraz Marek Nowaczyk, zgonie uznało, że wszystkie nadesłane obiekty zaprezentowane zostaną w ramach wystawy pokonkursowej, wskutek czego w dniach od 26 listopada do 29 stycznia zobaczyć będzie można 57 prac autorstwa 45 artystów! Czego można się spodziewać po zbiorze prezentowanych obiektów?

Przede wszystkim artyści złotnicy kolejny raz zaskoczyli nas kreatywnością i pomysłowością. Podeszli do tematu agatów z fantazją i refleksją. Nie zabrakło również realizacji ze sporą dozą humoru, ale także nostalgii. Klasyczne techniki złotnicze dopełniały autorskie rozwiązania i na odwrót. I mimo że kanwą obiektów były agaty o dość podobnej kolorystyce, co mogłoby wskazywać na całkiem jednolitą wystawę, to udało się nakreślić bardzo urozmaiconą kompozycję na wysokim poziomie artystycznym – pointuje Magda Kwiatkiewicz.

Dziękując, zapraszamy!

Tak liczny udział uznanych artystów złotników w konkursie „AgatART” jest dla organizatora wielkim komplementem. Suma poświęconego przez artystów czasu wraz z ich zaangażowaniem oraz kreatywnością powodują, że wystawa w Galerii YES to wydarzenie o silnym ładunku merytorycznym, artystycznym i emocjonalnym. Oglądając zgromadzone w gablotach obiekty, będzie można przenieść się do zupełnie innego wymiaru sztuki złotniczej, której wspólnym mianownikiem w tym przypadku stał się niepozorny minerał.

Oto artyści, bez których projekt nie miałby szansy się wydarzyć:

Adriana Lisowska

Agnieszka Bruzda

Agnieszka Działo-Jabłońska

Agnieszka Frankowska-Gryza

Agnieszka Jankowiak

Agnieszka Sendecka

Alina Filimoniuk

Andrzej Boss

Andrzej Jacyszyn

Andrzej Szadkowski

Anna Betley

Anna Kamińska

Dorota Michalska

Elżbieta Held

Ewa Effenberg-Kaja

Iwona Tamborska

Jacek Ostrowski

Jacek Skrzyński

Jarosław Kolec

Jarosław Westermark

Jolanta Gazda

Kamilla Rohn

Karolina Bik

Karolina Majewska-Rydel

Katarzyna Gemborys

Katarzyna Maćkiewicz

Kamila Dzieżyc

Luiza Mężyńska

Maja Woźniak

Małgorzata Chruściel-Waniek

Marcin Bogusław

Marcin Tymiński

Maria Fijałkowska

Mariusz Fatyga

Mariusz Pajączkowski

Marta Jabłońska i Agnieszka Działo-Jabłońska

Marta Norenberg

Marta Szafraniec

Michalina Owczarek-Siwak

Michał Fatyga

Olga Podfilipska-Krysińska

Paweł Kaczyński

Sława Tchórzewska

Weronika Majewska

Wojciech Rygało

Zofia i Witold Kozubscy

Regulamin konkursu

Regulamin konkursu AgatART