galeria-yes-malgorzata kalinska

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Katedrze Projektowania Biżuterii. Wcześniej ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie.

Głównym celem, który przyświeca artystce podczas procesu projektowania jest funkcjonalność. Inspiracje czerpie z otaczającej ją rzeczywistości, napotykanych przedmiotów i sytuacji. Kluczowym materiałem, który artystka najczęściej stosuje w swoich obiektach jest srebro. Poza tym wykorzystuje także tkaninę, porcelanę, emalię, kauczuk, czy folię. Cechą charakterystyczną twórczości artystki jest różnorodność kolekcji, które są czymś więcej niż tylko ozdobą.

Poza biżuterią jej pasją jest także malarstwo. Brała udział w licznych wystawach i konkursach, m.in.: w konkursie AMBERIF i międzynarodowych konkursach organizowanych przez Galerię Sztuki w Legnicy. Jest Stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz członkiem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Została laureatką konkursu Prezentacje “Protezeusze” w 2019 roku.  W 2020 roku biżuteria artystki wykonana z żywicy poliuretanowej otrzymała główną nagrodę w konkursie Japan Jewelry Competition, a jej prace zaprezentowane zostały na wystawie w Tokyo Metropolitan Art Museum.