Małgorzata Chruściel- Waniek jest absolwentką Filologii Rosyjskiej, biżuterią zajmuje się od 2006 roku. Wcześniej projektowała i szyła ubrania oraz torebki pod swoją markę. Mieszka oraz prowadzi swoją pracownie złotniczą w Warszawie.

Artystka jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych oraz Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów. Od 2013 roku zasiada w Radzie Programowej STFZ. Małgorzata Chruściel-Waniek uczestniczyła w wielu konkursach i wystawach zbiorowych (m.in. „Prezentacje”, „Przezroczystość”, „Gramy!925”, „XXV – lecie STFZ”, „Designed in Poland”, czy „Amber Design Meeting 2016”). Jej biżuteria pokazywana była na targach w Polsce (Amberif – Gdańsk, Złoto Srebro Czas – Warszawa) oraz za granicą- w Dubaju i Hong Kongu.

Prace artystki wykonane są głównie ze srebra, złota, kamieni szlachetnych i półszlachetnych, pereł oraz bursztynu. Małgorzata Chruściel-Waniek inspiracje czerpie z natury, dawnej biżuterii oraz samych materiałów- kamieni. To one są dla artystki natchnieniem do pracy oraz punktem wyjścia przy projektowaniu biżuterii. Większość dzieł Małgorzaty Chruściel-Waniek to unikatowe egzemplarze.