Maciej Rozenberg (ur. 1973)

Biżuteria Macieja Rozenberga jest kierowana do kobiet nowoczesnych, poszukujących w czasie zindustrializowanej monotonii nowego, ponadczasowego stylu, będącego wyrazem opozycji i niezależności wobec powierzchownych, zastałych form. Rozmach, jednocześnie subtelność, prostota i elegancja stanowią fundament zakładanej twórczej wypowiedzi.

Podjęte kryteria pozwalają projektantowi realizować od ponad trzydziestu lat autorski koncept stylistyczny, który w ramach marki ROZENBERG jest udoskonalany i idealizowany od siedmiu lat. Istotnymi wydają się tu odniesienia do najlepszych wzorców, chociażby zaczerpniętych ze „sztuki ziemi”, ale również sztuki archeologii starożytnej oraz jej współczesnych interpretacji.

Ukończone studia fotograficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz historia sztuki na Uniwersytecie Gdańskim doskonale wpisują sie w cały proces poszukiwania wartości absolutnych. Spotkania ze sztuką „wielką” wymusiły powrót do technik starożytnego złotnictwa zaskakującego swoją doskonałością. W wielu projektach biżuterii pojawiają się rozwiązania inspirowane obiektami archeologicznymi najważniejszych kolekcji na świecie. Pozwala na to przyjęta od-antyczna zasada „teille directe”, której celem nie jest tworzenie, ale wydobywanie dzieła z materii. Takie bezpośrednie spotkania z materiałem szlachetnym w sposób naturalny indywidualizują powstające obiekty.