Absolwentka Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2012 tworzy markę Filimoniuk Design. Swoją przygodę z biżuterią zaczęła jeszcze na studiach, podczas których brała udział w wielu konkursach i wystawach.

Projektantka swoją twórczość opiera na łączeniu tradycyjnych metod jubilerskich i nowoczesnych technologii. Jej znakiem rozpoznawczym jest minimalizm i geometria.

Bardzo ważny dla niej jest warsztat i rzemiosło oraz odniesienie do lokalnych zasobów. W swoich pracach wykorzystuje również Naturalny Bursztyn Bałtycki nadając mu nowoczesny charakter.

Idea, która  przyświeca twórczości Aliny Filimoniuk to “mass customization”, czyli zindywidualizowana produkcja masowa, nurt we wzornictwie, który dotyczy projektowania w odniesieniu do indywidualnych potrzeb klienta. Od początku działalności artystka starała się projektować produkty, które mimo,  że są powtarzalne, to posiadają indywidualne cechy.  Kształty są nieoczywiste, drapieżne, ostre. Każdy produkt jest jednak projektowany w oparciu o ergonomię. Nawet najdziwniejszy kształt musi uwzględniać wygodę użytkownika.  Takie podejście do projektowania sprawia, że biżuteria nie jest tylko sezonową ozdobą, lecz staje się ponadczasowa.