Archiwum 2019
APETYT NA SZTUKĘ
Tak jak w domu gromadzimy się z rodziną wokół potraw i świątecznych kulinariów, tak tym razem w Galerii YES spotykamy się przy obiektach, które o stole i biżuterii opowiadają osobliwie. Spotkanie z biżuterią stołu to opowieść o twórcach, sztuce, wzornictwie, obyczajach, historii i kolekcjonowaniu.
SANDSCAPES
Kolekcja SANSDSCAPES Hanny Kowalskiej, będąca przedmiotem kolejnej wystawy w Galerii YES, to wynik prób zinterpretowania na nowo niezmiennie obecnego w życiu młodej projektantki krajobrazu polskiego wybrzeża. Stanowi ona swego rodzaju próbę reminiscencji emocji przeżywanych miejsc na język materii, czego efektem są powstałe obiekty rzeźbiarskie tworzące małe, indywidualne pejzaże.
SREBRO
Tegoroczny temat Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej to: SREBRO. Organizatorzy z premedytacją postanowili nie szukać „pretekstu”, ale zwyczajnie wrócili do źródeł, które sięgają 1979 roku, kiedy to zadebiutowały legnickie festiwale biżuterii. Zagadnienie SREBRO, podstępne w swej prostocie, wymagało od artystów niezwykłego skupienia oraz uwagi, wykonawczej perfekcji, reinterpretacji pojęcia „metal szlachetny” – w swojej fizycznej, chemicznej, historycznej, kulturowej, merkantylnej lub symbolicznej wartości.
Drogocenne podróże. Biżuteria etniczna
Głównym powodem, dla którego podróżuje, są ludzie – ich codzienność, praca, kultura oraz nierozerwalnie z nimi związana religia. Maria Magdalena Kwiatkiewicz, podróżniczka, kolekcjonerka, wreszcie kobieta biznesu zaprasza na wyprawę, której kierunki wyznaczyła biżuteria i ludzie nadający jej szczególne, często magiczne znaczenie.
SHIPYARD CRANES. ŻURAWIE STOCZNIOWE
Stocznia Gdańska to miejsce symboliczne, a jego znaczenie pogłębia się z uwagi na wieloaspektowość począwszy od wymiaru historycznego, poprzez społeczny, na politycznym kończąc. Marcin Bogusław, autor rozpoczynającej się w Galerii YES 4
lipca 2019 r. wystawy biżuterii SHIPYARD CRANES. ŻURAWIE STOCZNIOWE skupia się na pierwotnej funkcji obiektu, czyli przemyśle.
BLAZKO
Wystawa „BLAZKO” w Galerii Yes będzie wyjątkową okazją zapoznania się z biżuterią Grzegorza Błażko poza jego pracownią. Zaprezentowane na wystawie przedmioty zilustrują głównie ostatnie lata twórczości artysty, ale nie zabraknie też biżuterii Blazko, uważanej już za „klasyczną”.
Para anestetyczna
Wystawa grupy LIS² w składzie Adriana Lisowska i Aneta Lis-Marcinkiewicz to koncepcja wyjścia poza ramy biżuterii artystycznej w kierunku współczesnej biżuterii krytycznej. Artystyczny duet swoją działalność rozpoczął w 2007 roku. Podstawową ideą, którą podejmują artystki, jest zaangażowanie w krytyczny dyskurs biżuterii artystycznej w Polsce. Ich prace to obiekty, instalacje, filmy i manifesty.
Moim zdaniem
“Moim zdaniem… Wystawa biżuterii z komunikatem” to projekt, który łączy brać złotniczą, a jednocześnie umożliwia na przekazanie indywidualnej treści na temat problemu, który aktualnie dla artysty jest tym ważnym.
Mandalas. Jewellery to enjoy
Podczas wystawy zainicjowany zostanie nowy etap “życia” mandali, przeniesionych na biżuterię w formie pierścionków oraz naszyjników.
ZMYSŁOWOŚĆ PORCELANY
Swoimi realizacjami projektantka chce poprawić jakość życia, poprzez używanie przedmiotów codziennych, ale niebanalnych i oryginalnych, czasem wybiegających poza ramy tradycyjnego myślenia, a jednocześnie funkcjonujących, użytkowych i po prostu pięknych… takich, które zwyczajnie chce się mieć.
DYPLOMY
Tematyka prac, rodzaj użytych materiałów i technologii jest bardzo różny. Wynika z indywidualnych predyspozycji dyplomantów i wykorzystania właściwych środków plastycznych adekwatnych do prezentowanych problemów.